Sunshine's kitchen
  • За мен
  • Рецепти
    • Кексове и брауниси
    • Мъфини и къпкейкове
    • Сладки и бисквити
    • Сладоледи и кремове
    • Тарти и пайове
    • Торти
    • Френски макарони
    • Хляб и тестени
  • Пътуване
    • Пътуване

      Ню Йорк, Ню Йорк

      7 ноември, 2017

      Пътуване

      Любимите ми сладкарници в Париж

      2 ноември, 2017

      Пътуване

      Сингапур, Малайзия, Тайланд и Виетнам

      20 декември, 2016

      Пътуване

      Бали, Индонезия

      21 март, 2016

      Пътуване

      Венеция през моя поглед

      12 май, 2012

  • Истории
    • Споделено

      Майсторски клас ● Лимон и боровинки

      8 ноември, 2018

      Споделено

      Любимите ми сладкарници в Париж

      2 ноември, 2017

      Споделено

      Melba at the Savoy

      31 май, 2015

      Споделено

      За промените и новото начало

      24 май, 2015

      Споделено

      Любими книги 2013

      5 януари, 2014

  • Портфолио
  • Контакти
  • За мен
  • Рецепти
    • Кексове и брауниси
    • Мъфини и къпкейкове
    • Сладки и бисквити
    • Сладоледи и кремове
    • Тарти и пайове
    • Торти
    • Френски макарони
    • Хляб и тестени
  • Пътуване
    • Пътуване

      Ню Йорк, Ню Йорк

      7 ноември, 2017

      Пътуване

      Любимите ми сладкарници в Париж

      2 ноември, 2017

      Пътуване

      Сингапур, Малайзия, Тайланд и Виетнам

      20 декември, 2016

      Пътуване

      Бали, Индонезия

      21 март, 2016

      Пътуване

      Венеция през моя поглед

      12 май, 2012

  • Истории
    • Споделено

      Майсторски клас ● Лимон и боровинки

      8 ноември, 2018

      Споделено

      Любимите ми сладкарници в Париж

      2 ноември, 2017

      Споделено

      Melba at the Savoy

      31 май, 2015

      Споделено

      За промените и новото начало

      24 май, 2015

      Споделено

      Любими книги 2013

      5 януари, 2014

  • Портфолио
  • Контакти

Sunshine's kitchen

блог на Ирина Купенска

Тарти и пайове

Крем пай с нектарини

written by Ирина 25 юли, 2011

През лятото намираме време за всичко друго, но не и за дълго застояване пред фурната. Горещият работен ден, приятните вечери, прекарани в компанията на любимите хора и мисълта за наближаващата ваканция сякаш карат организма ни да жадува предимно свежи храни, които се приготвят бързо и лесно. Определено ако зависеше единствено от мен, фурната и котлоните щяха да си останат студени до началото на есента. Да, обаче, иди обяснявай на един прегладнял младеж, че тази вечер ще се вечеря само със зарзават. Аз не бих рискувала 🙂

Лекото захлаждане, което ни зарадва тези дни, ме накара да включа фурната и то с удоволствие. Имах няколко доста кисели и неузрели нектарини, които в сурово състояние е просто невъзможно да се ядат. Дори не се замислих по какъв начин да ги приготвя, знаех, че със сигурност ще бъде пай.
Обожавам всякакви пайове, но никак не обичам да приготвям ронливо, маслено тесто. Особено пък през лятото. Рядко ми се получава добре. Визуално имам предвид, иначе на вкус е винаги превъзходно. Но в крайна сметка, винаги можем да “закърпим” дупцичите, които се получават от накъсаното тесто и никой няма да разбере, че сме имали проблеми 🙂

Този пай е по-различен от класическите варианти, защото освен плодове има и кремообразен пълнеж, а след изпичане, се поръсва с хрупкав лимонов топинг.

Крем пай с нектарини

Продукти за масленото тесто*:
адаптирано от Mary Berry’s Desserts
200г брашно
1/2 чаена лъжа сол
120г студено масло, нарязано на кубчета
2-3 супени лъжици студена вода

Брашното и солта се смесват. Маслото се изсипва при тях и с вилица се втрива, докато се образуват “трохи”.
Може да се използват и пръстите на ръцете, но от топлината им, маслото започва бързо да омеква.
Малко по малко се добавя студената вода и тестото се събира на топка. Не бива да се меси!
Опакова се във фолио за свежо съхранение и се прибира в хладилника за 1-2 часа.
След като тестото се охлади, се разточва върху набрашнена хартия за печене и с нейна помощ се прехвърля в съда за печене.
Покриват се както дъното, така и стените, а излишното се изрязва. Подготвената форма се прибира отново в хладилника, докато се направи пълнежа.

*Продуктите са за два пая с диаметър 15см или един с диаметър 20-24см

Продукти за пълнежа:
4 нектарини
200г заквасена сметана
3 жълтъка
150г фина захар
семената от 1 шушулка ванилия
2 супени лъжици брашно

Фурната се загрява на 200°C.
Жълтъците и захарта се разбиват до побеляване. Прибавят се ванилията, сметаната и брашното. Всичко се смесва много добре.
Нектарините се измиват, почистват и нарязват на резени с дебелина около 1-2см.
Подреждат се на дъното на покритата с тесто форма, а отгоре се заливат със сместа от жълтъци и сметана.
Паят се пече за 20-30 минути, или докато придобие златиста коричка.
През това време се приготвя топинга.

Продукти за топинга:
2 супени лъжици брашно
2 супени лъжици смлени бадеми
1 супена лъжица захар
30г студено масло
1 чаена лъжица настъргана кора от лимон

Всички съставки се смесват в купа и се втриват, до получаването на трохи.
Когато паят придобие златиста коричка, топинга се разпределя отгоре и се запича за 10тина минути.
Когато е готов, се оставя да се охлади за час.
Сервира се леко топъл, или напълно охладен. Може да се гарнира с пресни нектарини, сметана или топка сладолед.

ДесертиПайПлодове
32 коментара
0
Facebook Twitter Google + Pinterest
Ирина

previous post
Една здравословна публикация
next post
Меденки с дъх на лято

You may also like

Шоколадово-карамелен бананов пай

14 март, 2012

Тарт “Сникърс”

28 януари, 2011

Пай с тиква

13 октомври, 2011

Галет – любимият летен десерт

6 август, 2012

Сладкиш с диви круши и бадемов пълнеж

7 ноември, 2011

Кокосов пай с лайм

13 май, 2010

Тарт с маскарпоне и смокини

25 февруари, 2014

Лешников шоколадов тарт с малини

21 юни, 2012

Шоколадови тарталети с дъх на пролет

29 март, 2010

Бадемов пай с праскови и малини

5 август, 2010

32 коментара

Гери 25 юли, 2011 - 16:45

Здравей, Ирина 🙂 Много ми хареса това предложение и ще се пробвам да го направя, но исках да попитам тестото заедно с хартията за печене ли прехвърляме във формата или без него. И също така, аз нямам специална форма за пайове, мога ли да използвам 2 кръгли, по-дълбоки тавички, които имам – те са с диаметър около 15 см? Ако прехвърляме само тестото без хартията, трябва ли да намажа тавичките с масло, за да не залепне паят? Благодаря предварително!

Влезте, за да отговорите
Леви 25 юли, 2011 - 16:51

Хей Иринка, радвам се, че се завърна! Твоите публикации определено ми липсват!
Паят е чудесен, а презентацията ти е перфектна и безупречна както винаги!

Поздрави и прохладна юлска вечер!:)

Влезте, за да отговорите
Марияна 25 юли, 2011 - 16:59

Прекрасно предложение за летен десерт!Очакваме захлаждането, за да си го приготвим!Поздрави от морето 🙂

Влезте, за да отговорите
Ирина 25 юли, 2011 - 17:25

Здравей Гери,
Без проблем можеш да си използваш най-обикновени тави, като стените трябва да са с височина около 3см (гледай да не е повече, за да не стане така, че кремът-пълнеж да не ти стигне).
Хартията за печене се ползва, за да не залепне тестото за плота при разточването, както и за да се предотврати счупване при пренасянето. Прехвърля се наобратно, т.е. хартията за печене остава отгоре, а тестото се слага в съда, след което хартията се отлепва. Няма нужда да се маже съда за печене, тъй като самото тесто съдържа много масло и няма да залепне. Ползвала съм керамични и стъклени съдове (както и хартия, в случая) и не съм имала проблем.
Успех! 🙂

Влезте, за да отговорите
Гуинет 25 юли, 2011 - 17:32

Като гледам съставките, съм сигурна, че сладкишът е много ароматен и вкусен! У дома са фенове на този тип десерти, така че ще се възползвам от чудесната ти рецепта! Снимките ми доставиха истинско удоволствие! Хубава вечер!

Влезте, за да отговорите
малки неща 25 юли, 2011 - 17:58

Ирина, много вкусно предложение – маслено тесто, маслени трохи, крем и плодове… ммм.. чудно! Бих пробвала с удоволствие. Поздрави и приятни по-хладни дни! 🙂

Влезте, за да отговорите
Гери 25 юли, 2011 - 19:37

Благодаря ти много! Значи утре ще се готви 🙂

Влезте, за да отговорите
Ирина 25 юли, 2011 - 21:07

Още нещо, набрашнявай си обилно точилката, защото тестото лепне ужасно много! Ако усетиш, че ти е трудно да работиш с него, защото е станало меко, го сложи в хладилник, за да стегне и пак опитай.
Определено не е лесно за работа, но резултатът си заслужава!

Влезте, за да отговорите
Kamellita 25 юли, 2011 - 22:31

Привет Иринка,
Не мога да ти опиша какво душевно пиршество изпитвам всеки път, когато отворя една твоя нова публикация…..Рядко се осмелявам да ти пиша и да коментирам рецептите, тъй като, трябва да призная, десертите не са ми силната част…Но какво да се прави, нали казват, че има готвачи и сладкари – две дълбоко различни течения в необятния свят на кулинарията 🙂
Та, плакна очи, въздишам (фотографиите са зашеметяващи), дори признавам си, посещавам блога веднъж на всеки два дни, ей така, с надежда за малка доза изящество в забързания и морен летен ден!
Съвсем скоро ще се включа с коментар относно изпробвана от мен рецепта, дадена дума 🙂 Допадат ми много сладкишите тип “чийзкейк”, с по-лек пълнеж (искрените ми извинения към торта “сникърс” ;)), а невероятно предизвикателство са ми “макароните”….мммм…само съм чувала за тях….в кой сериал, няма да кажа….хихи
Продължавай мила все така да твориш с ентусиазъм и страст! Таланта го имаш и то двустранно!!! А, що се отнася за залъгването на “прегладнелия младеж” със зарзават, моето включване е само “Tell me about it….” 🙂

Влезте, за да отговорите
Ирина 25 юли, 2011 - 23:04

Привет, привет!
Много благодаря за милите думи – както за фотографиите, така и за сладкишите. Ще се радвам да опиташ някои от рецептите и да останеш доволна. Ако имаш някакви въпроси, не се колебай да ми пишеш 🙂

Влезте, за да отговорите
Ирина 25 юли, 2011 - 23:05

За жалост, освен хладни, ще са и дъждовни дните. Но нищо, тъкмо ще имаме причина да приготвим нещо вкусно 🙂

Влезте, за да отговорите
Ирина 25 юли, 2011 - 23:05

Благодаря ти, Гуинет!

Влезте, за да отговорите
Ирина 25 юли, 2011 - 23:06

Поздрави на морето от мен 🙂

Влезте, за да отговорите
Ирина 25 юли, 2011 - 23:06

Мила, както винаги. Благодаря ти, Лети!

Влезте, за да отговорите
Аелис 26 юли, 2011 - 16:05

Ех, че хубав пай!Чудесен е , Ирина!

Влезте, за да отговорите
Ева Тонева 27 юли, 2011 - 21:55

Вкусно, ароматно и красиво! Прииска ми се едно парче, с чаша лимонада или кафе. Прегръдки, Ирка!

Влезте, за да отговорите
Petya 29 юли, 2011 - 08:54

Ирина, сега го пека и устата ми се напълни със слюнка/с извинение/! Такъв прекрасен аромат! Пека в стъклена тавичка и се вижда цялата прелест на пая ! Благодаря за рецептата!

Влезте, за да отговорите
Ирина 29 юли, 2011 - 11:07

Ще се радвам и на вкус да ти хареса 🙂

Влезте, за да отговорите
Ирина 29 юли, 2011 - 11:07

Благодаря!

Влезте, за да отговорите
Ирина 29 юли, 2011 - 11:07

Благодаря, Ева! 🙂

Влезте, за да отговорите
Ани 31 юли, 2011 - 15:52

Чудесен сладкиш Иринка,много сочен и вкусен изглежда. Благодаря за рецептата. Даде ми добра идея.

Влезте, за да отговорите
Ирина 1 август, 2011 - 15:56

Благодаря ти, Ани!

Влезте, за да отговорите
Юлия Кожухарова 5 август, 2011 - 13:26

Ирина, днес направих Крем пая с нектарини,аз вместо нектарини ,го направих с праскови. Стана превъзходен! Много фин сладкиш! Нямам думи! Поздравявам те,мило момиче!

Влезте, за да отговорите
Ирина 7 август, 2011 - 13:06

Здравей Юлия,
Много се радвам, че паят ви е харесал!

Влезте, за да отговорите
Maria Nikova 16 август, 2011 - 16:53

Направих го и аз и се получи наистина много вкусен. Моят проблем е, че разполагам само с една форма и тя е 28 см. Затова вероятно продуктите не ми достигнаха съвсем, но възнамерявам да си купя по-малка, защото виждам че повечето сладкиши се приготвят в макс. 24 см. Иначе супер! Вкусът е много уравновесен, соленото тесто и сладката вътрешност са точно по моя вкус 🙂 Поздрави!

Влезте, за да отговорите
Gery 22 август, 2011 - 17:07

И аз направих пая даже два пъти , като втория път прибавих към пълнежа малко смлени бадеми(4-5 с.л.) и течна сметана (2-3 л.), като и двата пъти резултата беше чудесен, а аромата който се носеше от сладкиша не е за описване, трябва да се помирише …

Влезте, за да отговорите
Мария 24 август, 2011 - 11:34

Здравеи Ирина,
вече няколко пъти правя този пай.З а сега е пая-фаворит.
Опитвала ли си предварително да изпечеш основата и после с плънката и какъв е резултата, понеже винаги основата остава малко глетава- не е крехка.

Влезте, за да отговорите
Ирина 24 август, 2011 - 11:45

Здравей Мария,
Не съм пробвала да пека предварително основата, но мисля че ще се получи добре. Другият вариант е да поръсиш на дъното смлени бисквити или ядки, които да поемат част от влагата и по този начин основата да остане по-хрупкава.
Радвам се, че паят ви харесва.

Влезте, за да отговорите
росица 1 септември, 2013 - 18:22

Момичета, днес открих тази рецепта от преди точно 2 години. Много харесвам всичко с ронливо тесто. За мен класическата рецепта е: 125гр масло, 250гр. брашно, 1 яйце, сокът от половин лимон, щипка сол. Този сладкиш според мен задължително се пече на 3 пъти. Първият път- само ронливото тесто, с което е облепена формата – до порозовяване. Вторият път- след прасковите и плънката и третият път – след топинга. Стана прекрасно! Благодаря за тази рецепта!

Влезте, за да отговорите
Мария 25 август, 2011 - 08:21

Благодаря Ирина за отговора. ще пробвам и ще пиша.

Влезте, за да отговорите
Пай с тиква | Кулинарни рецепти от Ирина Купенска 13 октомври, 2011 - 00:27

[…] Ако решите да правите пая с тесто за меденки, погледнете тази рецепта. Ако решите да правите пая с класически маслено ронливо тесто, използвайте тази рецепта. […]

Влезте, за да отговорите
Toni 28 юли, 2013 - 07:44

Здравей Ирина,
отново благодаря за поредната прекрасна рецепта.
Вчера ми дойдоха неочаквани гости и се спрях на този десерт. Но тъй като нямах време да чакам тестото да стегне в хладилника, направих основата от бисквити като за чийзкейк, нектарините замених с праскови, а дозата увеличих с 1/3 защото бяхме повече хора. Мога да само да кажа, че резултатът беше фантастичен.

Влезте, за да отговорите

Leave a Comment Cancel Reply

Трябва да влезете, за да публикувате коментар.

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

За мен

За мен

Професионален сладкар. Любител фотограф. Книжен плъх. Пътешественик-мечтател.

Търсачка

Категории

  • Десерти
    • Торти
    • Мъфини и къпкейкове
    • Сладки и бисквити
    • Кексове и брауниси
    • Тарти и пайове
    • Сладоледи и кремове
    • Френски макарони
  • Хляб и тестени
  • Солени ястия
  • Закуски
  • Споделено

Социални мрежи

Facebook Instagram Pinterest Linkedin Behance Youtube

Вече сме 20 хиляди

Sunshine's kitchen

“Find something you're passionate about and keep tremendously interested in it.” Julia Child

За блога

Добре дошли в Sunshine's kitchen.

Надявам се да намерите публикациите интересни, а рецептите - вкусни и вдъхновяващи.

Моля, имайте предвид, че всички фотографии в блога са със защитени авторски права и използването им за комерсиални цели,е забранено.

Популярни тагове

Le Cordon Bleu Браунис Великден Видео Десерти Закуски Италианска кухня Книги Коледа Кремове Макарони Мъфини Мюсли Напитки Овесени ядки Основни ястия Пай Плодове Постни ястия Празници Предястия Пътуване Риба Сладки Сладкиши Споделено Супи Тестени Тиква Торти Фондан Фотография Френска кухня Чийзкейк Шоколад Ядки

Абонирай се


 

  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Behance
  • Youtube
  • Email

@2017 - PenciDesign. All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign


Back To Top