Всяка държава има традиционни закуски, които макар и не винаги приготвяни, са отличителни за народността, традициите и характера на хората. В Белгия класическата закуска са гофретите, във Франция и Италия пък обичат да пият горещо кафе с мляко, придружено от някаква кифличка, кроасан или друг сладкиш. За България все си мисля, че типичната закуска е баница със сирене и боза 🙂
И макар да не можем да посетим всички държави и да опитаме от техните специалитети – било то закуска, брънч, обяд или вечеря, то съвсем спокойно можем сами да си ги приготвим. Как беше, ако Мохамед не отиде при планината, планината ще отиде при Мохамед 😀
За днешното ми кулинарно “пътешествие” избрах Америка, която въпреки че се слави с доста лоши хранителни навици, може да ни изненада с разнообразие, интересни вкусови съчетания и едно ястие, от което буквално можеш да си оближеш пръстите.
Яйца по Бенедиктски е закуска, която комбинира английски мъфин, парче бекон, поширано яйце и сос Холандес. Три от четирите продукта в рецептата не бях опитвала, затова ми беше изключително интересно какво ще се получи, а резултатът надмина всичките ми очаквания.
За две порции ви трябват:
2 английски мъфина
4 тънки парчета бекон, шунка или прошуто
4 поширани яйца
4 супени лъжици сос Холандес
Английски мъфини, продукти за 10 броя:
адаптирано от browneyedbaker.com
285гр пшеничено брашно тип 500
1 чаена лъжица захар
1 чаена лъжица сол
1 и 1/4 чаена лъжица суха мая
1 супена лъжица разтопено и охладено масло
220мл прясно мляко + 1/2 чаена лъжица ябълков оцет
царевично брашно за овалване
Смесваме прясното мляко и оцета и оставяме за 10 минути да си взаимодействат. През това време пресяваме брашното, слагаме го в купа и при него – захарта, солта, маята. Разбъркваме ги добре и прибавяме разтопеното масло и млякото с оцета. Разбиваме с миксер, приставки за тесто, на ниска скорост около 5 минути. След като тестото с оформи на топка, го прехвърляме върху набрашнен плот и месим 10 минути, до гладко, меко и нелепнещо тесто. Поставяме го в намаслена купа и покриваме със свежо фолио. Оставяме на топло (но не горещо! място) за час и половина, или докато уголеми обема си тройно.
След като тестото е втасало го режем на 10 еднакви парчета и оформяме на топка. Овалваме в царевично брашно от двете страни. Загряваме тиган с дебело дъно, а ако имате чугунен още по-добре, и капваме няколко капки мазнина, които разпределяме равномерно. Поставяме мъфините в тигана на разстояние (аз ги пекох на два пъти) и печем на среден огън около 6-8 минути от всяка страна. Трябва да имат твърда, златисто-кафява коричка.
Охлаждаме върху метална скара. За да разполовим английския мъфин използваме вилица, никога нож! – правят се процепи с вилицата по ширината на мъфина и после се разполовява.
Поширани яйца за две порции:
4 яйца
2 супени лъжици оцет
щипка сол
вода, около половината от обема на тенджерата
Яйцата се счукват в отделни купички. Тенджерата се слага на котлона, във водата се изсипва оцета. Когато на повърхността започнат да се появяват балончета, огъня се намалява. С лъжица се прави кръгообразно движение във водата (като водовърнеж) и внимателно се поставя едно от яйцата. Вари се на слаб огън около 3-4 минути, като се проверява да не залепне за дъното. Когато е готово, то ще изплува на повърхността. Яйцата се варят едно по едно*. Изваждат се с решетъчна лъжица и се попиват от излишната вода върху домакинска хартия.
Ако яйцата изстинат преди да бъдат поднесени, се потапят за кратко в гореща вода и отново се попиват с домакинска хартия.
Бележки: На тези, които приготвят често яйца по Панагюрски ще им бъде изключително лесно и могат да сваряват по няколко яйца едновременно. Тъй като аз правих за първи път и не исках да рискувам, реших че ще е по-добре да ги правя едно по едно.
Бекон:
Нарязваме бекона на тънки парчета и изрязваме под формата на кръг, с големината на английския мъфин. Запичаме в сух тиган от двете страни.
Сос Холандес:
адаптирано от gourmetsleuth.com
1 супена лъжица горещ ябълков оцет
4 супени лъжици гореща вода
3 малки жълтъка, или 2 големи
75гр масло
сол, черен пипер
Маслото се разтопява и се прибира на топло място. Жълтъците се разбиват с телена бъркалка на водна баня, като дъното на съда не бива да се докосва до водата. След като побелеят и се сгъстят, се добавя много бавно ябълковия оцет. Разбърква се енергично. Водата се добавя лъжица по лъжица, като се разбърква много добре след всяка. Намаляваме огъня и внимателно добавяме топлото масло, в началото капка по капка, като се разбърква непрекъснато. Добавя се цялото масло и се разбърква отново. Подправяме със сол и черен пипер, по желание и лимонов сок. Ако случайно са се образували бучки в соса, разбийте за кратко с пасатор. Съхраняваме соса на топло, докато го сервираме.
Сервиране, една порция:
Разполовяваме един английски мъфин с вилица. Запичаме го за кратко от вътрешната страна или на тиган, или на парти-грил. Поставяме двете половинки в чиния, отгоре слагаме по едно парче от печения бекон, по едно поширано яйце и лъжица сос Холандес. Всички продукти се сервират топли. Добър апетит!
38 коментара
Изумително предложение, но..много трудоемко. Ако направя такава закуска на мойто мъж, той изобщо няма и да излезе от къщи, ще си остане да си пирува кулинарно цял ден….
Ирина,
прекрасно поднесена закуска –
обяснения, рецепти, реализация и снимки.
Поздравления, Диана
Ехеее, много вкусно (тук пак мигам на парцали :)))
Все повече се убеждавам, че си домакиня-чудо :)))
Днес в късния следобед правих макаронките. Изложих се! Нямам “краченца”, но съм си виновна сама, нищо че чаках 3 дни белтъците (нали знаеш, че власите се давят на края на Дунава… е, и аз така :))) Но с или без краченца, много са вкусни. Следващият път няма да направя тази толкова тъпа грешка. В магазинчето, което пазарувам (то се намира до работата ми, обогатих знанията по сладкарство на момичето, което е много симпатично, с твоите френски творения :)))
Лека и до уши усмихната: Ина
Ирина, много хубава закуска си направила !
Обожавам сос Холандез и го ям почти с в сичко. Тези английски мъфини много ме заинтригуваха. Оставам да преглъщам пред монитора
Спокойна нощ!
Ако искаш да бъде по-бързо и не толкова трудоемко можеш да замениш английските мъфини с обикновени питки. Останалото е същото, но времето се скъсява с има няма 2 часа 😀
Благодаря, Диана 🙂
Благодаря ти, Ина 🙂
Стискам палци следващия път макароните да се получат. Не се отказвай! Пък и сама казваш, дори и не толкова красиви, няма да останат неизядени 🙂
Усмивки и за теб!
Да, сосът наистина е много вкусен, мисля че ще пасва идеално с месо, риба или зеленчуци – изглежда, че е доста универсален 🙂
Лека вечер и на теб.
Чудесна закуска, браво, Ирина! Всичко е чудесно при теб!
Ирина,
много ти благодаря за ТОЧНО тази рецепта! От много време я търсех на български 🙂
Много апетитна закуска!
За тези Яйца по Бенедиктски легенди се носят, а се оказват не толкова сложни с твоите чудесни нагледни обяснения.
Още утре ще направя, разбира се момента с печенето на английските мъфини ще прескоча, защото след малко ще отскоча до съседния магазин (кулинарен) в който продават малки питки 🙂
Хубав и слънчев ден, слънчево момиче!
Ирина, поздравления за прекрасната презентация!
Яйца по бенедиктински…мммм…прелест и изкушение! Впечатлена съм от факта, че си приготвила и английските мъфини!
А сосът Холандез ужасно много подхожда на задушени зеленуци с по-нежен вкус, на аспержи например, все едно за тях е правен 🙂
Кеми, Плам, Плам, благодаря ви 🙂
Лоис, аз също четох, че сос Холандес се съчетава прекрасно с аспержи. Не съм опитвала до сега, но скоро и това ще стане 🙂
Ех, ако може някой да ми поднесе утре такава закуска:) Прекрасна е!
много благодаря за тази рецепта.Живея в Германия и вариант на тази закуска познавам от заведенията от веригата на McDonalds.Не съм почитателка на бързите храни,и почти никога не се храним там,но тази закуска е в групата на добрите изключения за нашето семейство.Истината е ,че е много вкусна.Варианта ,който аз познавам е без сос Холандес.От момента в който я опитах се опитвам да я направя у дома,но без типичните английски мъфини не става.Просто вкусът не е същият.Сега ,след като успешно ги направих, мога да кажа едно голямо БЛАГОДАРЯ.Още тази събота ще изненадам цялото семейство с една невероятна английска закуска
Поли, благодаря ти за хубавия коментар. Радвам се, че закуската ви е харесала.
Англоезичните са бръмнали на тема “Poached eggs” (на Български “варени яйца на очи”) 🙂 Чел съм поне сто часа рецепти за това “чудо”. Рецептата, която даваш е “класическа”, поне 85% от хората използват нея. Само че аз не използвам нито оцет, нито завихрям водата. Слагам малко сол и все ми се получава (не обичам да пържа).
В това в което си права е, че всяко яйце трябва да е в отделна съдинка. И то трябва да се пуска много бавно и никога във вряща вода! Едно по едно, най-много по две, ако много бързаш.
За Холандезето. За първи път от теб чух, че се слага вода. Направих справка и наистина повечето слагат без да казват количеството. Следващия път ще пробвам с 1-2 чаени лъжички, 4 супени лъжици ми се струват много 🙂
Петър Илиев
Poached eggs са си Поширани яйца, няма такова нещо като “варени яйца на очи” 😉
Оцетът не променя вкуса на яйцата, но играе важна роля за стабилността на белтъка и формирането му. Вероятно може да се получи добре и без оцет (ако яйцата са пресни), но аз лично не съм пробвала.
Въртеливото движение спомага на яйцето да се задържи в центъра, образувайки по-правилна форма (цетробежната сила тук има ключово значение).
За водата, не съм напълно сигурна защо точно се добавя, но така или иначе в маслото има солидно количество от нея. Ролята на жълтъците в случая е на емулгатори, които да обединят съставките в гладък, кремообразен сос.
Но въпреки това, сосът не може да се съхранява за дълго, защото в последствие водата и мазнината започват отново да се отделят и дори затопляне на соса няма да помогне.
Благодаря за отговора.
Мисля, че казах, че съм чел за “Poached eggs” поне 100 часа 😉
„Варени яйца на очи“ съшествува и ще го намериш във всеки англо-български речник срешу “Poached eggs”. Ние, покрай другите езици, все пак говориме Български 🙂
Винаги забравям нещо 🙂
И съм направил не едно или две „варени яйца на очи“ 🙂
Казах, че рецепта ти е класическа. Не беше нужно да ми я обясняваш толкова дълго.
След като има установен и широко използван термин в готварството, не смятам за нужно да го побългаряваме.
Аз “варени яйца на очи” не съм срещала нито в речници, нито в кулинарни книги, нито в интернет, но правото да си ги наричаш така си е изцяло твое.
Не разбирам защо си толкова враждебна към мен, заради някакви „варени яйца на очи“ 🙂
Това, което мога да ти покажа директно е да свалиш SA Dictionary и да пробваш “poach”, за да не ти нося старите си речници 🙂
Ще добавя нещо. “Poaching” (наистина не знам как да го “побългаря”) е кулинарен метод, които се използва не само за яйца, но и птици, риби, зеленчуци и плодове. Важното е да се вари при не повече от 80-85 °C. Течността може да е вино, бульон и т.н.
Мислиш ли, че бабите ни не са го използвали?
И не аз “побългарявам”, ами вие “почуждавате” и то до такава степен, че Българския език може да изчезне!
Уважавам изключително много родния си език, но не мисля, че включването на специфични, ясно дефинирани термини, ще доведе до неговото изчезване.
В случая, когато се спомене метода “поширане”, се има предвид точно определен метод на топлинна обработка (не само за яйца, както ти сам спомена).
Когато на един човек, интересуващ се малко повече от кулинария, му кажеш, че ще правиш поширани яйца, смятам, че много по-точно ще те разбере, отколкото ако му кажеш “варени яйца на очи”. Или не си съгласен?
И между другото, български език се пише с малка буква 😉
И пак между другото, не се заяждам и не съм враждебна, просто изразявам позицията си.
И не ми говори за “Поширани яйца”, когато дори и да го ингликазираш трябва да е “Поучед яйца”.
Нека приключим спора. Предлагам ти да погледнеш следния линк, където са посочени англоезични кулинарни термини (виж какво пише срещу Poached), преведени на родния ни език от Българската асоциация на професионалните готвачи.
Знам, че “български език” се пише с малка буква, но престъпление ли е да го напишеш с главна?
Наистина спорът ни много загрубя.
Не ми отговори на много въпроси и и-мейли…
Но се съгласявам с теб – да приключим.
Желая ти всичко най-хубаво.
Здравей, на скоро открих твоя блог и много се зарадвах когато намерих тази рецепта. Реших да я приготвя днес- изкарах всички продукти на масата, и когато да видя какво трябва да е количеството на съставките- нямам интернет достъп!!! Така и така бях стигнала донякъде реших да приготвя мъфините по памет, обаче…вместо половин чаена лъжичка оцет сложих половин ( да не кажа цяла) супена…тестото се получи по-различно от друг път, но след като втаса към един час стана перфектно. Та, оформих питките, сложих мазнината и какво…започнах да ги пържа:). Изпържих само 3 бр. и проверих- нета беше дошъл…като видях колко неща съм объркала ми стана зле, сега сложих питките във фурната и пробвах изпържените,е, имат по-дебела коричка от тези които ти си приготвила, но са супер вкусни. Сега докато чакам останалите, отивам да се захвана с яйцата и соса. Мерси много за рецептата:)! Ще пиша по- късно отзиви от семейството.
Докато направя яйцата и соса и ми изядоха мъфините. Всички в къщи много ги харесаха, а и вече им хванах цаката- правя много малки по размер питки ( първоначално уж бяха малки, но увеличиха обема си тройно), и после слагам в тиган със съвсем малко мазнина:). Като махнах първите от тигана и коричката ми се стори много твърда, но после като че ли омекна и станаха перфектни, а толкова вкусно миришеха…видяло се е…утре ще правя пак. Мерси за рецептата, страхотна е.
Много се радвам, че въпреките лекото объркване, рецептата се е харесала.
А за самите мъфини, мазнината трябва да е буквално 2-3 капки, не бива да се пържат, а просто запекат 🙂
страхотен пост. след малко сме готови и с бекончето и ще полеем яйцата с Холандайс (по твойта рецепта) 🙂
Дано да ви хареса!
Добър апетит! 🙂
За соса се използва ЛИМОН,а освен това трябва като срежеш яйцето отвътре да е течно.
Днес ги направих за закуска- наистина са страшно вкусни. 🙂 Английските мъфини задължително трябва да се направят. Половината вкус идва точно от тях и соса, разбира се!
Една, наистина перфектна рецепта, някои хора изпадат в непотребни полемики омаловажавайки едно от истинските неща от живота, а именно яденето! Изпадат в подробности и се правят на умни.
Здравей Ирина,
Макар че английските мъфини не ми се получиха, искам да те поздравя за страхотния блог.
В кулинарен контекст бих искала да попитам защо предпочиташ суха мая за тази рецепта и дали има причина да не я разтваряш предварително в малко топла вода (40-45 градуса) или директно в млякото?
Ползвам суха за тази рецепта от удобство, но може да се използва и прясна без никакъв проблем.