Индийската кухня ми е непозната. Не съм ходила в индийски ресторант, нито съм купувала индийски подправки. Звучи и ми изглежда екзотична, пикантна, събрала в себе си букет от най-различни аромати. Ако преди няколко месеца някой ми бе казал, че ще имам такова желание за експерименти, никога нямаше да му повярвам. Навярно любопитството ми се увеличава с всеки изминал ден и това ме кара да опитвам най-различни непознати до сега вкусове.
Изключително съм щастлива, че сред българските кулинарни блогъри съществува един, който ни разкрива тайните на индийската кухня. Иван разказва много увлекателно за традиционните индийски ястия и именно от него научих какво е дал, гхи, гарам масала, панир и много други специфични термини. Ако сте любители на индийската кухня, любопитни сте за нови вкусове и аромати или искате да научите нещо ново и различно – посетете Блога му, със сигурност няма да останете разочаровани.
И така, беше решено, че ще приготвя ястие от индийската кухня, но в същото време исках да го съобразя с вкусовите предпочита на близките ми. Прекалено тежки, пикантни и непознати аромати не са за предпочитане, затова заложих на нещо по-класическо.
Преди време бях купила черна леща от My Organic Market и ето, че й дойде времето. Потърсих подходящи рецепти в интернет и попаднах на една, която грабна вниманието ми от пръв поглед. Черна леща, червен боб, малко подправки, малко домати и ето, че за няма и час бях приготвила едно изключително вкусно индийско ястие.
Сестра ми си облиза чинията. А нима не е това, което иска всяки кулинар? 🙂
Продукти за 3-4 порции:
адаптирано от: hookedonheat.com
130гр черна леща
150гр червен боб от консерва
5 супени лъжици доматен сок
1 голям домат, обелен и нарязан на малки кубчета
1 голяма глава лук
4 малки скилидки чесън
1/2 чаена лъжица джинджифил на прах
1/2 чаена лъжица кимион
1/4 чаена лъжица черен пипер
1 чаена лъжица лют червен пипер
1 и 1/2 чаена лъжица сол
По желание може да се добави – чили на прах, гарам масала и други типични индийски подправки
растителна мазнина
вода
Лещата се измива и накисва във вода за 10-15 минути. Лукът се почиства, измива и нарязва на дребно. Задушава се в малко мазнина до златисто. Прибавят се подправките и доматения сок. Задушава се отново за 1-2 минути. Прибавят се нарязания домат, лещата и червения боб и се налива вода около 3-4 пръста над зеленчуците. Готви се 30 минути на среден огън докато лещата омекне, като периодично се долива по малко вода, в зависимост от това дали искате ястието да бъде по-гъсто или по-рядко.
Ястието се сервира топло, с пресен магданоз или кориандър.
18 коментара
Потвърждавам, че беше божествено вкусно! 🙂 Най-накрая нещо ексцентрично, което да ми допадне 🙂
Чудесна рецепта и невероятни снимки! Браво!
Много е апетитно, Ира..
Обичам и боб, и леща, така че ще опитам!
Усмихната вечер:))
Само преглъщам… нали вечерях вече 🙂 Добре че нямам черна леща, иначе току виж съм хванала пътя към кухнята 🙂
Особено ми харесва снимката на червения боб.
Хубава вечер от мен, Ири 🙂
Ирина, моля, приеми моите най-искрени поздравления. Страхотна рецепта и снимки. Приготвила си едно изключително вкусно и здравословно ястие. Много се радвам, че си се решила да експериментираш с нещо непознато за теб. Ако се решиш отново да приготвиш тази рецепта, препоръчвам ти да я изпробваш с нещо съвсем “класическо индийско” – мунг дал. Може да се намери в магазините за здравословни храни, но по някакви непонятни причини на етикета на български обикновено пише “Зелени соеви зърна за кълнове”. Аз лично ползвам внесения от Германия на Davert – Mungbohnen. С мунг дал ще се докоснеш вече до един съвсем автентичен индийски вкус.
Благодаря, със сигурност ще го приготвя отново, защото днес всичко се изяде за отрицателно време и дори ме питаха защо не съм направила повече 🙂
Ще потърся мунг дал.
Мисля, че можеш и с обикновена леща :-))
Усмихната и на теб, Дани!
Благодаря ти, Кеми! 🙂
Радвам се!
Ирина, изглежда чудесно! Прияде ми се, а хем съм вечеряла (също индийска кухня, между другото ;)) ! Първата снимка е великолепна!
Поздрави и приятна седмица!
Ох, и аз нещо започнах да огладнявам! Много хубава комбинация и реализация, Ирка! А снимките ти са все по-хубави!
Поздрави и усмивки 🙂
Обожавам индийската кухня! Много апетитна леща и чудесни снимки, Ирина!
Мира, Тони, Мария, благодаря ви, наистина беше много вкусно, даже от тогава правих още веднъж 🙂
Поздрави и хубав ден!
Ирина, прелестен сайт! Много ме вдъхнови. В момента съм в Женева за известно време и за да си доставя удоволствие, днес трескаво се захващам да приготвя лещата. Намерих само зелена, но смятам да ескпериментирам. Не намерих в екзотичния раздел на супера гарам масала, а за нищо на света не бих се отказала от плана си за днес. Късметът беше на моя страна – издирих кварталното магазинче за азиатски храни и въпреки че беше затворено до 4, убедих собствениците да ми продадат подправката…Голяма драма. Да видим какво ще излезе, после идва ред на салатата с киноа. Честито жилище.
Ще се радвам лещата да ти хареса, вкъщи ни е любима 🙂
Поздрави!
Ирка, знаеш къде да намериш био мунг дал. Тъкмо ще се видим. 🙂 Чакам те.
боб мунг 4ервен и зелен има в арабските магазини и 2 та китаиски на края на йенскиа пазар както и в био магазините но цента е по висока в тея магазини има и 4ервена ле6та на н нормална цена аз само там хода си4ко за екзоти4ната кухня е там и подпраwки и продукти